Habešská kočka (Abyssinian cat).

Habešské kočky jsou elegantní a půvabné. Ve společnosti chovatelů jsou velice spokojené, jsou přítulné, něžné a opatrné.

 

PLEMENO:
Krátkosrsté domácí kočky.
PŮVOD:
Jejím předkem je pravděpodobně divoká africká kočka, přebývající na území Habeše, dnešní Etiopie. V 60. letech 19. století britští vojáci dovezli tuto kočku z Etiopie do Velké Británie, kde ji začali šlechtit.
PŘIKŘÍŽENÁ PLEMENA:
Předpokládá se, že Habešská kočka má přidanou krev Bažinného rysa.
VELIKOST:
Habešská kočka je střední velikosti a urostlá.
HMOTNOST:
V rozmezí 4 až 7,5 kg.
SRST:
Krátká a jemná, půvabně a elegantně zakřivená, hustě přiléhající ke kůži. Zbarvení je různé, nejčastěji však vidíme červeně-hnědé s černými nebo tmavě-hnědými zbarvenými konečky, tmavě červené, modré a béžově-žluté. Předpokládá se, že izolované vlásky byli dvou- nebo dokonce i trojbarevné. Jasná pásma, kruhy a bílé známky na těle se, kromě brady, nepřipouštějí.
HLAVA:
Není velká, má klínovitý tvar a silnou bradu.
NOS:
Rovný, středně dlouhý. Přechod od čela na čumák je naznačen slabě.
UŠI:
Poměrně velké, postavené vzhůru, s širokým základem, zakulacenými konci a „šošolkou“ chlupů. Obočí je tmavé.
OČI:
Velké a výrazné, mandlového tvaru. Jsou většinou zelené, žluté nebo barvy lískového oříšku. Pěstitelé tvrdí, že zbarvení očí se u těchto zvířat mění v závislosti na fyzické a nervové soustavě.
TĚLO:
Pevné, svalnaté a pružné.
Záda jsou silná, dobře vyvinutá. Hrudník má široký a dostatečně hluboký. Nohy jsou žilnaté, pevné, středně dlouhé nebo dlouhé. Tlapky malé a oválné.
OCAS:
Úměrně dlouhý, od kořene ke konci se zužuje.
CHARAKTER:
Habešské kočky jsou elegantní a půvabné. Jsou v zásadě opatrné. Výborně si žijí ve společnosti chovatelů, jsou přítulné, něžné a lehko se cvičí. Nemají však rády uzavřený prostor, byla jim dána spíše svobodně volná povaha. Velice rychle se přizpůsobují životu mimo domov, v podmínkách divoké přírody.
OSTATNÍ POPIS:
Plemeno v současné době zahrnuje osm druhů koček, a to v závislosti na zbarvení jejich srsti. Je rozšířeno především v USA, ale také v mnoha afrických, evropských a asijských zemích.
Z neznámých důvodů se Habešským kočkám rodí více samečků (kocourků), nežli samiček (kočiček).
Množení koťat je velice pomalé, avšak přeci jen rychlejší, než u Somálských koček.
ZVLÁŠTNOSTI:
Zvíře stojí jakoby na „špičkách“.
PÉČE:
Zvláštní péče není potřeba

  

Nezaměnitelná barva
Habešské kočky patří k nejstarším plemenům a od ostatních se výrazně liší. Především zbarvením srsti. Toto divoké a zároveň jemně civilizované aguti zbarvení je podmíněno dominantním Ta genem. Abyssinian tabby nebo také ticked tabby spočívá v tikingu - proužkování každého jednotlivého chlupu po celé jeho délce. Kroužkování, střídání světlých a tmavých úseků na chlupu se také nazývá zonální zbarvení. Na chlupu každé habešské kočky by se měly nacházet dva až tři tmavé prstence. Mluvíme o dvoj- až trojnásobném tikingu. Jak již bylo řečeno, toto zbarvení způsobuje gen Ta z tabby série v součinnosti s agutigenem.

FlFe i další světové organizace uznávají u tohoto plemene čtyři základní barvy:

Divoce zbarvená (ruddy)
ABY n - má teple rezavohnědou barvu s výrazným černým tikingem na těle i končetinách. Podél páteře se táhne tmavé stínování (úhoří pruh), které pokračuje po celém ocase a je zakončeno černou špičkou. Spodní strana těla, hruď a vnitřní strana končetin je zbarvena tmavě meruňkově bez jakéhokoli tikingu a proužků, náhrdelníků nebo kresby. Bílá barva je povolena nad pysky, kolem nozder a na bradě.

Červenohnědá (sorrel)
ABY o - se pyšní zářivě teplou měděnou červenou barvou s čokoládově hnědým tikingem. Základní barva je tmavě meruňková. Tato červená nebo červenohnědá barva nemá žádnou spojitost s červenou barvou koček vázanou na pohlaví. Je způsobena recesivní alelou bl (light brown).

Modrá (blau)
ABY a - má srst v barvě teple pískové s tmavým, ocelově modrým tikingem. Špičky uší a konec ocasu jsou tmavě ocelově modré. Toto elegantní zbarvenívzniká z divokého působení modrého ředění.

Plavá (beige fawn)
ABY p - je charakteristická matně bezovou barvou s teple krémovým tikingem a světle krémovou základní barvou. Chov této barevné variety je poněkud složitější, neboť výsledná barva je tvořena kombinací dvou recesivních genů blbl a dd. Od roku 1983 uznává FIFe i stříbřité variety. Chov těchto habešanek je velice komplikovaný a složitý. Možná i proto se u nás zatím nechovají.